úterý 5. dubna 2022 v 18:00 hodin zahájíme vernisáží výstavu fotografií Pavla Koppa nazvanou „Pavel Kopp / Parallels“. Autor již více než 40 let tvoří a rozšiřuje cyklus „Paralely“, kdy začal hledat styčné body, tedy paralely, mezi italským a českým prostředím. V Itálii se během svého pracovního pobytu v 70. letech minulého století věnoval fotografii, zaujala ho živá fotografie (Street Photo). V Miláně v roce 1975 také uspořádal svou první samostatnou výstavu „Italské okamžiky“. Po návratu do vlasti začal systematicky fotografovat pražskou ulici.

„Brzy jsem zjistil, že italské ulice jsou pro tento typ fotografie ideálním prostředím. Mohl jsem tehdy pracovně cestovat po celé Itálii, a tak jsem nikdy nezapomněl vzít si sebou svoji Leicu a byl okouzlen tím, že ulice jsou zde nikdy nekončícím divadlem. Obdivoval jsem tu uvolněnost zdejších lidí, jejich chování a empatii, temperament, způsob hovoru, jak se objímali, pili svou kávu a živě diskutovali o všem, o lásce, o jídle, o fotbalu, nebo politice. Při tom problémů mají možná více než my, ale berou je jinak, tak nějak zlehýnka a veseleji.“

„Postupně jsem rozšířil zájem o život v celé staré Praze a ty fotky se opět začaly řetězit do cyklů a já začal postupně objevovat jejich vnitřní souvislosti se svými staršími italskými fotkami. Pochopil jsem, že problémy a chování lidí v obou zemích jsou vlastně velmi podobné. Není také divu, vždyť kultura naší země vycházela i z antiky a italské renesance.“                                                                              

Pavel Kopp

Dílo Pavla Koppa se do Galerie Goethe vrací po pěti letech. V roce 2017 u nás vystavoval momenty z ulic našeho města „ Mariánské Lázně, Člověk ve městě Město v člověku“. Nynější výstavu bude možné navštívit do neděle 1. května 2022. Přijďte objevovat nečekané souvislosti, například u snímku milenců na Ponte Rialto v Benátkách a na rampě Národního muzea v Praze. Co má společného zábradlí Karlova mostu se zábradlím mostu přes řeku Tiberu v Římě?

 

 

 

 

 

 

Pavel Kopp47494424_2224172534532482_67469294462457

(*23.11.1940 v Plzni)

Původním povoláním elektroinženýr, se s technickou stránkou fotografie blíže seznámil u profesora J. Šimka při studiu na Českém vysokém učení technickém v Praze. Intenzívně se věnuje fotografii od roku 1967. V 70. letech se v Itálii seznámil s několika fotografy soustředěnými kolem galerie „Il Diaframma“.

Vliv na jeho tvorbu měla bezesporu PhDr. Anna Fárová, jedna z nejpřednějších znalkyň dějin umělecké fotografie, která Pavla Koppa seznámila s fotografem Josefem Sudkem. Společně se pak podíleli na představení díla J. Sudka v Itálii. První samostatnou výstavu měl Pavel Kopp v budově Čs. Obchodního oddělení v Miláně, bylo to v červnu 1975 a výstava nesla název „Italské okamžiky“.

Od roku 1976 fotografuje P. Kopp systematicky pražskou ulici a soustředí se na hledání společných bodů s italským prostředím. Následující rok se začíná pravidelně scházet s hercem a spisovatelem Miroslavem Horníčkem. Společné přátelství a jejich spolupráce vyústila vydáním knihy italských fotografií „Chvilky s Itálií“, kterou se po návratu do Itálie podařilo vydat i v italštině „Istanti con L´Italia“. Skrze osobu přítele Miroslava Horníčka se Pavel Kopp seznámil s Mariánskými Lázněmi.

Od r. 1986  ho  pojí  přátelství s historikem  fotografie Pavlem  Scheuflerem, se  kterým  spolupracoval  na  několika  projektech, naposledy při  uspořádání výstavy  fotografa Rudolfa  Krátkého v Italském  kulturním  institutu  v Praze /červen 2008/. V r. 2004 byly  jeho  vybrané fotografie zařazeny do Zlatého  fondu  Národního  muzea  fotografie v Jindřichově  Hradci  a  následně  vystaveny tamtéž /2004/ a v Praze /2007/.

Pavel Kopp fotografuje převážně  fotoaparátem Leica M5, a to nepřetržitě od r. 1973. Od roku 1985 je Pavel Kopp členem Svazu českých fotografů. V letech 1990 – 1994 pracoval znovu v Itálii, tentokrát jako diplomat na Velvyslanectví ČR v Římě. Nyní žije a pracuje v Praze.

Informace: https://www.pavelkopp.eu/