Originální výstava čeká na návštěvníky městského muzea v měsíci květnu, spojuje totiž obrazy s hudebními klipy, které Jan Homola sám vytvořil.

S nevšední myšlenkou přišla kurátorka výstavy Renata Mužíková: „Pouštěla jsem si Honzovy klipy na telefonu a najednou se mi přehrávání zastavilo. Zjistila jsem, že okno záběru je vlastně sám o sobě obraz.“

Poté stál před Janem Homolou těžký úkol – převést videoklip do obrazu. „Nejdříve jsem hledal moment, který z klipu vyzobnout. Ten jsem zpracoval v počítači digitální tvorbou, kterou já dělám běžně. Poté se vše vytisklo na speciální desky a celé jsem to znovu překreslil. Když máte obraz před očima, je plastický. Je v něm dokonce i lepidlo. Celé to vlastně hraje všemi možnými materiály,“ vysvětluje autor obrazů.

A jak celý princip přehrávání funguje? Každý obraz je doplněný jedinečným QR kódem, který přehraje po načtení klip s hudbou. Když tedy návštěvník přijde na výstavu a pokochá se obrazem na zdi, namíří na QR kód svůj fotoaparát na mobilním telefonu a obraz se mu automaticky rozehraje. V jednu chvíli tak vidí obraz i děj obrazu, který v případě klipu trvá většinou tři až čtyři minuty. Může se tak podívat na celý příběh výtvarného díla.

Vernisáž výstavy ART 332 Jana Homoly se uskuteční v úterý 7. května 2024 v 18:00 hodin v Městském muzeu a galerii Mariánské Lázně. Výstava bude přístupná do neděle 2. června 2024 každý den, mimo pondělí, od 9:30 do 17:30 hodin. Pro lepší zážitek z výstavy doporučujeme si vzít s sebou chytrý mobilní telefon a vlastní sluchátka.