Plakat A3 - Suchánek-čtverecV měsíci květnu zahajujeme výstavní sezónu v Galerii Goethe výstavou s názvem „Mariánské Lázně melancholické“, která představuje kresby významného českého umělce Vladimíra Suchánka z 50. a 60. let minulého století. Výstavu můžete navštívit od 7. května 2021, prozatím vždy od pátku do neděle v čase 9:30 – 17:30 hodin.

Vladimír Suchánek poprvé navštívil Mariánské Lázně se svou studentskou kapelou o prázdninách roku 1954. Seznámil se zde se svojí první ženou Vlastou. Mladí manželé zůstali v Mariánských Lázních a Vladimír Suchánek se zde živil užitou grafikou, vytvořil například návrhy plakátů pro chopinovské festivaly.

V této době vznikaly také četné kresby zachycující parky a ulice Mariánských Lázních, lázeňské hosty na kolonádě apod. Tyto kresby mají podmanivou atmosféru a vyřazuje z nich působení místního „genia loci“ na mysl tehdejšího začínajícího umělce.

V roce 1960, tedy před 61 lety, vystavoval Vladimír Suchánek tyto kresby poprvé ve výstavní síni Domu Chopin. Tehdy vystavoval Vladimír Suchánek společně se sochařem Vítězslavem Eiblem. Nynější výstavu „Mariánské Lázně melancholické“ jsme ještě připravovali s panem Vladimírem Suchánkem na podzim roku 2020, k 60. výročí od první výstavy (srpen-září 1960). Ta se nemohla uskutečnit kvůli vládním nařízením spojeným s epidemiologickou situací. Nakonec touto výstavou zahajujeme lázeňskou sezónu roku 2021.

Výstavou bychom také rádi vzpomněli na tohoto předního českého malíře, grafika a čestného občana Mariánských Lázní, který zemřel 25. ledna 2021 v 87 letech.

Vladimír Suchánek (*12. 2. 1933 – †25. 1. 2021)Foto čtverec

Narodil se v Novém Městě nad Metují. Studoval na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze a na Akademii výtvarných umění v Praze. Věnoval se grafice, malbě, knižním ilustracím a tvorbě exlibris a známek.

Raná tvorba Vladimíra Suchánka je spojena s naším městem, vytvářel návrhy pozvánek a plakáty na různé kulturní akce. Po pěti letech v Mariánských Lázních se rodina Vladimíra Suchánka stěhuje do Prahy. Během svého života uspořádal více než 170 samostatných výstav v České republice i zahraničí (USA, Nizozemsko, Německo, Belgie atd.). Díla tohoto autora najdete v řadě galerií na celém světě. Dvacet let zastával funkci předsedy Sdružení českých umělců a grafiků Hollar a byl členem Svazu českých výtvarných umělců a spolku Mánes. V roce 1997 se stal členem Evropské akademie věd a umění.

Paměť národa:

Sdružení českých umělců grafiků Hollar: