Výstava historických stereofotografií zachycujících Mariánské Lázně v 2. polovině 19. a začátku 20. století, začíná vernisáží v úterý 2. listopadu 2021 v 18:00 hodin. Zahájení proběhne v kinosále muzea, kde ředitel a autor výstavy Jaromír Bartoš seznámí hosty s historií stereofotografie a s tvůrci těchto populárních prostorových snímků. Stereofotografie našeho lázeňského města vznikaly především v ateliérech fotografů Ernsta Pflanze a Františka Fridricha. Návštěvníci se mohou těšit na zvětšeniny stereodvojic snímků nebo na anaglyfy, u kterých vznikne prostorový efekt pomocí speciálních modročervených brýlí. Prostorové fotografie na výstavě jsou částí ze sbírky Městského muzea a galerie Mariánské Lázně, dále ze sbírek historika fotografie Pavla Scheuflera, sběratelů Richarda Švandrlíka a Pierra Kühnella. Výstavu bude možné navštívit do 31. prosince 2021.

Stereofotografie byly tvořeny pro širokou veřejnost. Námětům se nevyhnula žádná lidská činnost a to ani naprosto běžné momentky všedního dne. Populární byly také snímky zachycující zajímavá místa, památky a také snímky, kdy se fotograf snažil aranžovat skutečnost s cílem budit iluzi opravdovosti. Dříve se stereofotografie prohlížely za pomoci speciální ruční prohlížečky a lidé si s oblibou objednávali celé řady snímků. Často se vyzdvihoval edukační charakter stereofotografií, kdy se jejich majitelé mohli seznámit s místy, na která by se jinak nedostali.

 

„Stereofotografii můžeme považovat za první obrazové médium tvořené pro široké lidové vrstvy, tedy pro masovou zábavu. Stereofotografie tak měla zásadní význam pro proměnu fotografie v komunikační prostředek. Prohlížení stereosnímků se stalo oblíbeným počínáním, neboť přineslo obrazové vjemy takové šíře, jaká do té doby neměla obdobu.“

Pavel Scheufler

http://www.scheufler.cz/cs-CZ/fotohistorie/fotoarchiv-3d.html

Prosíme o dodržování systému O-N-T (očkování-prodělaná nemoc- test). Děkujeme.