Plakát A3-Prasek čtverec webPo 14 letech se vrací malíř Karel Prášek se svými díly do Mariánských Lázní. Můžeme se těšit na jeho obrazy plné barev, lehkosti a nápaditosti. Malby jsou součástí jeho prožitků a diváka baví. K malbě používá Karel Prášek již od svých studií ve Francii akrylové barvy. Vernisáž výstavy se koná v úterý 3. prosince 2019 v 18:00 hodin v Galerii Goethe a úvodní slovo pronese sám autor Karel Prášek.

„Má francouzský styl, šarm, kultivovanost a již zmíněnou lehkost. Je zjevením tenhle ryze český kluk mezi francouzskou výtvarnou sešlostí. Sklízí nadšení a uznání ve chvíli, kdy rozbalí svá plátna nabitá barevnou noblesní eskapádou lineár, básnivých výjevů, tvarů a skryté poetiky. Karel je básník současnosti, malířský elegán a současně velmi skromný pracant, který se postupně, ale natrvalo zapisuje mezi tvůrce, kterým se obdivujeme, klaníme a tak trochu závidíme. Prostě je svůj, je jediný, neměnný a vytrvalý“

                                                                                                                                             Jarda Černý

 

Karel Prášek

*20. května 1950Foto Karel Prášek

Karel Prášek se narodil před 69 lety v Ohrobci nedaleko Prahy. Jeho otec byl zahraniční zpravodaj Československé tiskové kanceláře a tak rodina pobývala i několik let v zahraničí. Od sedmi do deseti let chodil do školy ve Vietnamu a následně se rodina stěhovala do Francie. V Paříži byl již v šestnácti letech pro svůj výjimečný talent přijat na prestižní Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts. Zde navázal tvůrčí kontakty a podílel se na několika výstavách. Po návratu do Československa nebyl přijat ke studiu na pražské Akademii výtvarných umění a musel nastoupit vojenskou službu. Pracoval jako skladník nebo výtvarník v aranžovně výloh. Svá díla prodával v zahraničí a roku 1977 měl svou první samostatnou výstavu v pražské Nerudovce. Stal se členem skupiny Aktiv mladých výtvarníků a v devadesátých letech začal spolupracovat se skupinou Nové sdružení pražských umělců. Do dnešní doby se Karel Prášek účastnil 413 společných výstav, z nichž (včetně té v Galerii Goethe) bude 97 autorských.

https://karel-prasek.webnode.cz/