Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně slaví 200 let poslední návštěvy Joahnna Wolfganga von Goethe v Mariánských Lázních a pořádá:

DETEKTIVNÍ VYCHÁZKU „V GOETHOVÝCH STOPÁCH“

28. 8. – 1. 10. 2023

Od pondělí 28. srpna do čtvrtka 31. srpna uveřejníme každý den na Facebooku a webu muzea jedno místo spojené s Goethovými návštěvami Mariánských Lázní. Na místě zjistíte jednu indicii. Po čtyřech dnech budete znát tajný kód. Pokud přijdete na pokladnu muzea a Váš kód bude správný, čeká na Vás odměna.

Záleží jen na Vás, zda si každý den uděláte krátkou procházku po městě či všechna čtyři místa projdete najednou. Odměnu si bude možné vyzvednout v otevírací dobu muzea do neděle 1. října 2023.

1. ZASTAVENÍ
Goethova první cesta do Mariánských Lázní se uskutečnila 27. dubna 1820. Básník sem přicestoval z Chebu. Slavného hosta přivítal lázeňský lékař Karel Josef Heidler a tepelský premonstrát Wendelin Gradl. První noc tehdy Goethe přenocoval v Klingerově hostinci.
Albert Klinger postavil hostinec „Klinger Gasthof“ roku 1819, jeho zeť J. D. Halbmayr ho přebudoval v jeden z největších hotelů „Hotel Klinger“, do kterého zavítala celá řada významných osobností i panovníků.
Po válce dostal Klinger nové jméno „Krym“. Avšak v sedmdesátých letech byl společně s dalšími deseti domy, nacházejícími se v tomto bloku u Mírového náměstí, zbořen.
 
 
🔍INDICIE: Pod schody ke kolonádě, blízko areálu Arnika, tam kde začínají stánky na promenádě města Bad Homburgu (GPS N 49°58.620′, E 12°42.318′), se nachází velká informační tabule. Na její zadní straně naleznete informace a fotografie o zbořených domech. Nachází se zde i obrázek projektu Nový Krym z roku 1987. Na obrázku jdou po chodníku dvě dívky. Kolik prstů ukazuje jedna z dívek?
Toto číslo je Vaší první indicií.
 
2. ZASTAVENÍ
Goethovo odpočívadlo – vysoký kamenný obelisk s nápisem „Goethe´s Sitz“ a mramorovými deskami s básní: „Über allen Gipfeln“ byl postaven k 100. výročí Goethova narození. Pomník měl připomínat Goethovy pobyty v Mariánských Lázních v letech 1821, 1822 a 1823.
Goethe při svých pobytech však zajisté neseděl přímo na tomto místě, jelikož v té době se zde žádné odpočívadlo nenacházelo. Sedávat tak mohl na vrchu Hamelika či u Karlova kříže, odkud pozoroval shon ve městě, ale i oblaka na nebi nebo přírodu kolem sebe. Památník se stal cílem vycházek řady lázeňských hostů, ačkoliv výhled ze svahu zarostl. Dodnes se zde můžete posadit a vychutnat si klid okolního lesa.
 
🔍INDICIE: Goethovo odpočívadlo naleznete na svahu vrchu Hamelika (GPS N 49°58.366′, E 12°42.480′). Můžete se k němu vydat po modře značené Edwardově stezce z Dusíkovy ulice kolem Karlova kříže. Na zadní straně památníku, v jeho dolní části, se nachází kovová destička se dvěma letopočty. Číslo, které se na nich nejčastěji opakuje, je i Vaší druhou indicií.
 
3. ZASTAVENÍ
Sousoší Goethe a Múza vytvořil berlínský sochař Heinrich Drake a v roce 1975 bylo předáno městu Mariánské Lázně. Původně stálo nedaleko pavilonu Lesního pramene. V roce 1993 byla socha přesunuta o kousek dál za sousoší Tři grácie. Ženská postava vedle Goetha nemá zobrazovat Ulriku, ale jen symbolickou ženskou postavu, Múzu, inspiraci básníků.
 
🔍INDICIE: Sousoší Goethe a Múza se nechází blízko Lesního pramene (GPS N 49°58.879′, E 12°42.031′), od hudebního pavilonu stačí pokračovat kousek po modré a zelené turistické značce.
Naproti sousoší se nachází lampa. Na lampě je číslo začínající 17… Součtem chybějících, posledních dvou čísel naleznete číslo, které hledáte.
Blízko památníku prochází červeně značená Goethova cesta, po které se můžete projít také po geologickém parku (geologie byla Goethovou velkou vášní).
 
 
4. ZASTAVENÍ
Červeně značená naučná „Goethova cesta“ Vás může zavést od Sousoší Goethe a Múza až na Goethovo náměstí. Zde se nachází hned několik památek spojených se jménem slavného básníka.
Na původním Kirchenplatz, pozdějším Goethově náměstí, byl roku 1932 umístěn Goethův pomník. Socha básníka v životní velikosti shlížela k vjezdu na náměstí vedle kostela. Autorem pomníku byl sochař a keramik Willy Russ. Tato původní socha byla během 2. světové války odvezena a na své původní místo se nevrátila. V roce 1993 bylo místo osazeno novým pomníkem, ten vytvořil místní sochař Vítězslav Eibl.
Na Goethově náměstí jsou i dva domy, ve kterých básník pobýval. V letech 1821, 1822 se Goethe ubytoval v Klebelsberkově paláci (poté Hotel Výmar, Kavkaz). V roce 1823 přenechal své pokoje u hraběte Klebelsberka výmarskému velkovévodovi Karlu Augustovi. Sám si pronajal byt v prvním patře nedalekého domu „U zlatého hroznu“ u paní Sibylly Döltschové. Tento dům byl na jeho počest v roce 1880 přejmenován na Goethe Haus.
 
🔍INDICIE: Do Goethova domu neboli městského muzea Vás zavede i poslední úkol. Naproti pokladně muzea naleznete Goethův salonek (vstup volný). V zadní části místnosti se nachází prosklená skříň. Pokud spočítáte knihy v dolní polici, získáte, čtvrtou indicii.
 
🔍 🔍 Pokud znáte všechna čtyři čísla, můžete se přesunout na pokladnu, kde naleznete starou truhlu. Po zadání správného hesla do zámku na truhlici se Vám otevře i poklad.