trojúhelník

V úterý 23. května 2017 od 18:00 hodin.

Své dílo přijedou prezentovat autoři knihy Roswitha  Schieb a Václav Petrbok. Prezentace bude vedena v českém a německém jazyce.

Západočeské lázně po staletí přitahovaly spisovatele a další osobnosti mezinárodního uměleckého a politického života, což se odráží v celé řadě německých, českých ale i světových literárních textů. Procházky známými lázeňskými středisky vedou po stopách světoznámých autorů jako Goetheho a Kafky, ale i méně známých jako Marie von Ebner-Eschenbach nebo Louise Fürnberga. Citáty důležitých zástupců české literatury jako Boženy Němcové, Jana Nerudy nebo Karla Čapka přinášejí zase zcela jiný pohled na tato lázeňská města, která po 2. světové válce částečně chátrala, ale zároveň se do jisté míry stala uměleckými centry.

Literární průvodce Český lázeňský trojúhelník zve na objevitelskou cestu do půvabného lázeňského regionu, ve kterém novými impulzy, např. vlastivědnými iniciativami nebo festivaly, ožívá a znovu se rozvíjí kulturní duch zašlých časů.

Roswitha Schieb publikovala již celou řadu literárních a kulturně-historických průvodců, mj. „Literarischer Reiseführer Breslau“ („Literární průvodce Vratislaví“) v nakladatelství Německého kulturního fóra střední a východní Evropy. Žije jako spisovatelka na volné noze v Borgsdorfu u Berlína.

Václav Petrbok pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR a v Centru Kurta Krolopa pro německou literaturu v Čechách při Univerzitě Karlově. Jako spoluautor „Literárního průvodce Český lázeňský trojúhelník“ se zabývá reflexí života ve jmenovaných lázeňských městech v české literatuře.