Plakát A3 - Miluju ML čtverec webI

Výstava fotografií známého fotografa, historika fotografie a pedagoga Pavla Scheuflera nese název „Miluju – Maluju Mariánské Lázně“.  V Galerii Goethe tak uvidíte část souboru barevných fotografií, které zachytil Pavel Scheufler při pobytu v našem lázeňském městě. Celý soubor fotografií bude uveřejněn v publikaci, která nese stejný název jako výstava. V knize jsou fotografie doplněny komentáři autora a úvodní slovo napsal Vladimír Páral. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 6. listopadu 2018 v 18:00 hodin, za účasti autora. Výstavu bude možné navštívit do neděle 2. prosince 2018.

Jedná se o druhou výstavu projektu Městského muzea Mariánské Lázně, kdy muzeum osloví fotografa a požádá ho o vytvoření souboru fotografií našeho města. Ze spolupráce pak vzniká výstava a publikace. První výstava tohoto projektu se jmenovala „Mariánské Lázně – Člověk ve městě – Město v člověku“ a jejím autorem byl fotograf Pavel Kopp (duben 2017).

 

Pavel Scheufler

(*25. 9. 1950)

Pavel Scheufler se narodil v Praze do rodiny známého českého etnologa a hudebního skladatele Vladimíra Scheuflera, jako nejstarší z pěti dětí. Vliv na jeho budoucí zájem o fotografii, měl již dědeček, který byl vášnivým sběratelem historických fotografií. Po střední škole nastoupil v Regionálním muzeu Kolín a později přestoupil do Muzea hlavního města Prahy, kde působil 18 let. Při zaměstnání studoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Snaha zpopularizovat českou fotografii, hlavně z období Rakousko-Uherska, vedla k Scheuflerovým prvním kurátorským a publikačním počinům. V roce 1984 vydal první knihu z dějin fotografie „Praha 1848 – 1914“. V roce 1988 začal pracovat pro Národní technické muzeum v Praze, kde měl na starosti fotografickou sbírku a oddělení historie fotografické a filmové techniky. Podílel se také na rekonstrukci a digitalizaci starých fotografií. V roce 1982 začal vyučovat dějiny fotografie na Pražské fotografické škole, také působil na katedře fotografie FAMU.