FOND KERAMIKA A PORCELÁN
.Významnou část fondu tvoří tradiční chebská keramika
Chebská keramika
Hrnčířská výroba byla rozšířena po celém území Čech a Moravy. První hrnčířské cechy vznikaly již v 15.století. Keramické výrobky se staly běžnou součástí života venkova. Užívaly se při přípravě jídla, při stolování nebo k ukládání potravin a surovin.
Z keramiky se vyráběly talíře, formy na pečivo, džbány a hrnce. Typickým chebským produktem jsou talíře a mísy poměrně velkých rozměrů. Dekor keramiky byl dotvářen modrou kobaltovou barvou. Nádobí bylo zdobeno zvířecími motivy, lidovými postavami či scénami z venkova.
Upomínkový porcelán
Každý host si musel z lázní odvézt domů nějaký suvenýr pro sebe, ale i své blízké. K upomínkovým předmětům nepatřily jen lázeňské pohárky či oplatky. Návštěvníci kupovali také porcelánové šálky s vyobrazením Mariánských Lázní.
Šálek na obrázku je zdobený barevnou vedutou zachycující původní podobu pavilonu Lesního pramene a budovu Lesního mlýna.
Stojany na zubní kartáčky
Stojánek na zubní kartáčky z bílého glazovaného porcelánu. Stojánek je uvnitř dutý, ve vnější stěně je 8 otvorů, vždy po dvou nad sebou, pro zastrkávání kartáčků. Předmět nese nápis „ZAHNBÜRSTENTROCKNER“ a na druhé straně „PATENT“, „ROBERT PERSCH“, „MILDENEICHEN“. Nahoře je koule pro uchopení.