Vyleťalová webPoslední výstava tohoto roku v Galerii Goethe nám představí dílo české výtvarnice Olgy Vyleťalové doplněné o několik plakátů z tvorby jejího manžela Josefa Vyleťala. Výstava nesoucí název „Vzdálený sen“ nás seznámí především s oleji této výtvarnice, ty jsou inspirovány různými detaily z přírody nebo architektury. Velký otisk v její tvorbě zanechalo také okouzlení dalekými obzory a monumenty jako jsou moře a hory. Známou se stala díky plakátové tvorbě, vytvořila nespočet filmových plakátů, za které získala mnoho ocenění nejen doma, ale i v zahraničí (Cannes, Chicago). Výstava bude doplněna také o několik filmových plakátů z tvorby Josefa Vyleťala, který v letech 1978 – 1980 vytvořil v Mariánských Lázních na kolonádě cyklus nástěnných maleb s tématem „Touha člověka létat“. Přijďte obdivovat oleje a plakáty Olgy Vyleťalové a Josefa Vyleťala. Zahájení výstavy se uskuteční v úterý 4. prosince 2018 v 18:00 hodin v Galerii Goethe. Výstava bude přístupná do neděle 6. ledna 2019.

Olga Vyleťalová

Narodila se 8. srpna 1944 v Hradci Králové. Přesto, že byla výtvarně nadaná, rozhodla se studovat střední zdravotnickou školu. Až vítězství v jedné výtvarné soutěži přivedlo Olgu Vyleťalovou ke studiu na výtvarné škole, byla to večerní Hollarova výtvarná škola při zaměstnání. Poté studovala Vysokou školu umělecko-průmyslovou, obor ilustrace. Ze studií odchází předčasně a v roce 1970 uzavírá manželství s Josefem Vyleťalem. Tvorbu přerušila jen během péče o děti. Stále častěji dostávala zakázky na tvorbu filmových plakátů a za mnoho z nich získala ocenění. Asi nejznámějším filmovým plakátem byl ten k filmu „Něžná“, za který získala v roce 1973 ocenění na festivalu v Cannes. Následovala další ocenění za plakát k filmu „Zrcadlení“ v Chicagu 1979 nebo za plakát k filmu „Neúplné zatmění“ taktéž v Chicagu tentokrát v roce 1983. Její oleje inspirované nejprve nizozemskou, italskou a německou renesancí a pozdější inspirované přírodou představila veřejnosti na mnoha výstavách doma i v zahraničí (např. Salzburg, Vídeň). Ráda vzpomíná na pobyt v Mariánských Lázních, kdy zde přes rok žila se svým manželem, když tvořil na kolonádě nástěnné malby.

 

Josef Vyleťal

Narodil se 18. června 1940 v Brně a zemřel 3. února 1989 v Praze ve věku nedožitých 49 let. V roce 1957 začal studovat na Vysoké škole technické v Bratislavě a od roku 1960 na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze. Věnoval se malbě, grafice a tvořil často výtvarné předlohy pro divadlo a film. Znám je pro svou plakátovou tvorbu. Asi nejznámějším jeho filmovým plakátem je ten k filmu Panna a netvor, za který získal ocenění na festivalu v Chicagu roku 1979. Velké dílo, cyklus nástěnných maleb, vytvořil na kolonádě v Mariánských Lázních mezi lety 1978 – 1980.