V kinosále muzea můžete v něděli 6. března 2022 od 18:00 hodin shlédnout zajímavý dokumentární snímek „Vyrob si svůj stát“. K prudkému zhoršení vztahů mezi Ruskem a západní Evropou došlo již v roce 2014 v souvislosti s ruskou anexí Krymu a podporou separatistů na jihovýchodní Ukrajině. Snímek nás vrátí zpět k událostem, které mají svůj podíl na současném válečném konfliktu. Úvodní slovo přednese Dr. René Milfait spolupracující mimo jiné i se Společností pro výzkum zločinů komunismu.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Snímek můžeme promítat díky platformě Promítej i ty!, za kterou stojí festival Jeden svět, největší přehlídka dokumentárních filmů o lidských právech na světě. Jeden svět vyjedná a zaplatí licence majitelům filmových práv a snímky se tak mohou dostat snadněji k menšímu i širokému publiku. Mohou být promítány v letním kině, kavárně nebo třeba v kinosále muzea. Další informace na: http://www.promitejity.cz/

O snímku:

Rusko na jaře roku 2014 využilo mocenského vakua v Kyjevě k destabilizaci Ukrajiny a provedlo nepřiznanou separatistickou operaci na Donbase. Ozbrojené skupiny proruských rebelů čítající i část nespokojených obyvatel Donbasu, ovládly místní úřady a vyhlásily referendum o odtržení od Ukrajiny. Režisér Antony Butts na konkrétních lidských osudech a bezprostředně zachycených situacích zobrazuje odhodlání a nadšení, ale i naivitu, aroganci a krutost účastníků převratu. Konflikt vynáší k moci značně sporné postavy a své původní vyznavače zanechává mnohdy rozčarované zjištěním, že byli jen pěšáky na šachovnici ovládané mocnějšími hráči.

Režie: Antony Butts
Země původu: France, UK
Rok výroby: 2015

Stopáž: 80 min.