Mariánské Lázně jsou jedním ze tří měst v Česku, kde proběhne premiéra nového filmu „Mezi příkopy a valy“, který vznikl pod záštitou organizace Post Bellum a představuje nejvýznamnější českou památku holocaustu – město Terezín. To bylo poslední předsmrtnou zastávkou pro velký počet středoevropských Židů a téměř pro všechny Židy z českých zemí. Dokument se věnuje nejen minulosti města, ale i jeho současnému stavu a budoucnosti. Diváka zavede i do míst, kam se běžný člověk nedostane.

Premiéra filmu bude uvedena v kinosále Městského muzea a galerie Mariánské Lázně v pátek 8. března 2024 v 18:00 hodin, tedy symbolicky v den, kdy si připomínáme 80. výročí největší hromadné vraždy československých občanů v našich novodobých dějinách – vyvraždění tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi.

Na promítání dokumentu naváže beseda s historikem Lukášem Svobodou z Muzea Karlovy Vary. Hovořit se bude o historii židovského obyvatelstva v Mariánských Lázních a také o nových poznatcích vycházejících z nedávného archeologického výzkumu na místě, kde stávala mariánskolázeňská synagoga.

Terezínský rodinný tábor byl speciální tábor zřízený uprostřed vyhlazovacího tábora Auschwitz II – Birkenau. V březnu 1944 bylo všem žijícím vězňům v táboře oznámeno, že budou převezeni do jiného pracovního tábora. Místo do tohoto fiktivního lágru však náklaďáky s vězni zamířily směrem k osvětimským plynovým komorám, kde bylo v noci z 8. na 9. března 1944 bez selekce zavražděno 3792 Čechoslováků.