Plakát A3 Rusakov čtverec webKdo by neznal animovaný seriál „Nu, pogodi!“ tedy „Jen počkej, zajíci!“. Autorem výtvarné předlohy seriálu byl ruský výtvarník a animátor Svetozar Rusakov. Seriál, ve kterém vystupuje Vlk chuligán, který se snaží chytit Zajíce, je nám nejznámější.  Na výstavě v Galerii Goethe ale budete mít možnost seznámit se i s další tvorbou umělce Rusakova. Uvidíte kresby a malby různých technik, od aktů až po květinová zátiší. Výstavu do muzea přivezla dcera Svetozara a Iriny Rusakových Irina, která se po smrti otce stará o jeho odkaz.

Zahájení výstavy proběhne v rámci konání Mezinárodní pedagogické konference v úterý 27. března 2018, provoz v muzeu bude v tento den omezen. Od středy 28. března 2018 je výstava běžně přístupná všem návštěvníkům od 9:30 do 17:30 každý den mimo pondělí, a to až do neděle 29. dubna 2018.

Svetozar Rusakov se narodil 3. dubna 1923 a od dětství rád maloval. Kromě kresby a malby také psal poezii. Při studiu na střední škole chodil na kurzy malby, které pořádali pro mládež významní ruští umělci, jako například Igor Grabar. Na začátku II. světové války byl mobilizován, sloužil v oblasti Smolenska a později v Novosibirsku, kde pracoval jako výtvarník pro noviny Krasnaja zvezda. Účastnil se bojů na několika frontách a na osvobození Prahy. Byl vyznamenán několika řády. Po válce pokračoval ve studiu, během něj se také seznámil se svou budoucí ženou Irinou. Po skončení studií na Kinematografickém institutu začal pracovat pro ruská filmová studia Soyuzmultfilm, kde vznikaly animované filmy. On sám je podepsán pod více jak 40 snímky. Svetozar Rusakov umírá v Moskvě 14. srpna 2006 ve věku 83 let.