Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně pořádá ve spolupráci se skautským střediskem Stopa Mariánské Lázně besedu se světoznámým cestovatelem Jaroslavem Pavlíčkem. Beseda se koná v pátek 9. prosince 2022 v 16:00 hodin v kinosále muzea. Vstup na akci je volný.

Jaroslav Pavlíček je často označován za největší českou legendu mezi polárníky. Zaměřuje se na přežití člověka v divočině a harmonické soužití člověka s přírodou.

Po událostech v srpnu 1968 odešel do Vysokých Tater, kde pracoval deset let jako nosič na Téryho chatě s nákladem 65 kilogramů na zádech při každém výstupu. V roce 1980 byl členem polské expedice na Mount Everest, která dosáhla vrcholu jako vůbec první výprava v zimě. Následně se svým kolegou dvakrát přešel Aljašku, pokaždé za 20 dnů. V roce 1988 založil na Antarktidě první českou polární stanici.

Na svých výpravách s sebou nenosí žádnou navigaci GPS či spojení s civilizovaným světem pomocí vysílačky. Vždy je odkázán jen sám na sebe a na své spolucestovatele.