V Galerii Goethe mariánskolázeňského městského muzea probíhá v současné době dvojvýstava s názvem „Příběh rodiny lékaře a malíře.“ První část výstavy zastupují díla zapomenutého umělce a pedagoga Jana Křížka. Část druhá představuje rodinu lékaře a univerzitního profesora Rudolfa Jaksche von Wartenhorst, který spolu se svým otcem Antonem Jakschem výrazně přispěl k rozvoji české medicíny a lázeňství v západních Čechách.

Výstava bude zakončena v neděli 4. srpna v 17.00 hodin prezentací doprovodné publikace a přednáškou historika Štěpána Karla Odstrčila.

Na přelomu 19. a 20. století se Rudolf Jaksch zařadil mezi přední evropské odborníky na vnitřní lékařství. Stejně jako jeho otec, profesor Anton Jaksch, se stal rektorem pražské univerzity a z pozice poslance a člena rakouské Nejvyšší zdravotní rady se výrazně angažoval v péči o veřejné zdraví a rozvoj západočeských lázní. Přesto jméno Jaksch von Wartenhorst upadlo po druhé světové válce v zapomnění.

Mariánskolázeňské muzeum v aktuální výstavě prezentuje odkaz rodiny Rudolfa Jaksche, který po desetiletí schraňovala jeho dcera Gertrude. Po její smrti historické dokumenty převzali rodinní přátelé, manželé Královcovi z Mariánských Lázní.  Díky jejich vlastním vzpomínkám, které doplňují výpovědi dochovaných dokumentů, je výstava a doprovodná publikace do určité míry pokračováním rodinného příběhu. Historik Muzea Cheb Štěpán Karel Odstrčil se chopil této příležitosti, aby jménu Jaksch von Wartenhorst pomohl k jeho návratu do všeobecného povědomí.